Energimærkning erhverv i København, Odense og Århus

Priser

Erhverv/flerfamile  E < 20% *
1 zone
E > 20% *
2 zoner
EjendommeFra m2Til m2Ex. momsEx. moms
Ejendomme010005.5006.100
Ejendomme100115006.1506.800
Ejendomme150120006.8007.500
Ejendomme200125007.8008.800
Ejendomme250130009.90010.600
Ejendomme3001350011.20011.200

Ring for pris, så udarbejder vi et tilbud på større ejendomme eller hvis du har flere ejendomme.

Erhverv +  E < 20%
1 zone
E > 20%
2 zoner
EjendommeFra m2Til m2Ex. momsEx. moms
Ejendomme01501.0001.500
Ejendomme1513001.5002.000
Ejendomme3016002.0002.500
Ejendomme6019002.5003.000
Ejendomme90112003.0003.500
Ejendomme120115003.5004.000

* Når der er erhverv på ejendommen. Ved erhverv som udgør under 20% af det samlede opvarmede areal, laves energimærket som én samlet rapport: 1 zone.

Når erhvervet udgør over 20% af det samlede opvarmede areal, laves rapporten opdelt i to sektioner: 2 zoner.

Eksempel:

Erhverv: 156 m² → 156/(156+644) = 0,195 → 19,5%, dvs. under 20% erhverv

Bolig: 644 m²

Energimærkning til erhverv ved udlejning og ved salg

Har du brug for hjælp til energimærkning til erhverv? Erhvervsejendomme skal have et gyldigt energimærke ved udlejning og ved salg. Derfor skal stort set alle erhvervsejendomme have en gyldig energimærkning.

Erhverv er både boligblokke, kontorlokaler, skoler og hoteller. Fælles for dem alle er en energimærkningsrapport. Her garanterer jeg en udførlig rapport med forslag der økonomisk er gennemregnet. Jeg tilbyder energimærkning til erhverv omkring København, Odense og Århus.

Det er vigtigt for mig, at rapporten ikke blot giver et mærke, men også giver ejer mulighed for at bruge den konstruktivt ift. vedligehold af ejendommen. Med en baggrund som ingeniør, har jeg bestemt erfaring med beregninger for tilbagebetalingstid, samt en bred erfaring igennem mit erhverv som energikonsulent, til rådgivning om vedligehold af ældre bygninger.

Har du brug for energimærkning eller energirådgivning?

Jeg er din professionelle rådgivende ingeniør med speciale i energimærkning. Min virksomhed er beliggende på Fyn, men jeg arbejder for kunder over hele landet som energikonsulent til udarbejdelse af energimærkning og energirådgivning.

Kontakt mig derfor gerne i dag og indhent et uforpligtende tilbud.

Kan du ikke lide formularer?

Så giv mig et kald på telefon: 60 71 60 17 eller send en mail til: kontakt@lowkeyenergy.dk.

(+45) 60 71 60 17
info@lkenergy.dk